Sporiaci účet

Sporiaci účet je najnákladnejší typ účtu v banke, ktorý vám umožňuje uložiť peniaze, udržať ich v bezpečí a podľa potreby stiahnuť finančné prostriedky. Sporiace účty zvyčajne platia úroky z vašich vkladov, ale úrokové sadzby sú relatívne nízke na týchto účtoch, pričom priemerný účet platí menej ako 1 percento úrokov ročne. Napriek tomu niektoré sporiace účty ponúkajú vyššie úrokové sadzby ako iné, čo vám umožňuje rýchlejšie šetriť peniaze, pričom vaše peniaze sú stále bezpečné.

Prečo by ste mali otvoriť sporiaci účet? Vo všeobecnosti je rozumné mať účet na sporenie a často sú bezplatné – najmä v online bankách a komunitných bankách. Bez takéhoto účtu, kde si ponecháte peniaze, ktoré nemáte v úmysle minúť v najbližšej dobe? Nie je nebezpečné držať hotovosť a existuje psychologický prínos pre používanie sporiaceho účtu. Je lákavé utrácať peniaze, ktoré máte v ruke (alebo na bežnom účte impresora para movil barata), takže sporiaci účet vám pomôže vyčleniť finančné prostriedky a dosiahnuť vaše ciele. Bankové účty vám tiež uľahčujú fungovanie v modernom svete: Môžete za zaobísť bez nich, ​​ale miniete oveľa viac času a peňazí na veci, ktorým by ste sa mohli vyhnúť, ak si otvoríte účet.

Všeobecne povedané, dve veľké výhody sporiacich účtov sú bezpečnosť a rast. Sporiaci účet uchováva vaše peniaze na bezpečnom mieste – vo vašej banke. Namiesto toho, aby ste niesli peniaze pri sebe alebo držali peniaze vo svojom dome, môžete vložiť finančné prostriedky na sporiaci účet za účelom bezpečného vedenia. Peniaze, ktoré sú mimo banky, sa môžu ľahko odcudziť alebo poškodiť v prípade požiaru. Ale keď vláda poisťuje vaše úspory, vyhýbate sa stratám peňazí, aj ak vaša banka zlyhá.

Sporiace účty ponúkajú ľahký prístup k vašej hotovosti. Akonáhle ste pripravení utrácať peniaze, môžete vyberať hotovosť alebo preniesť finančné prostriedky na váš bežný účet, aby ste zaplatili šekom, debetnou kartou alebo elektronickým prevodom finančných prostriedkov. Hoci existujú obmedzenia pri odchádzajúcich prevodoch, môžete vykonať neobmedzený počet výberov hotovosti z vášho sporiaceho účtu v bankomate alebo banke.

Sporiace účty platia úroky z peňazí na vašom účte. Výsledkom bude, že vaša banka vykoná malý prírastok k vášmu účtu, spravidla každý mesiac. Úroková sadzba závisí od hospodárskych podmienok a túžby banky konkurovať iným bankám. Úroky sporiaceho účtu nie sú vo všeobecnosti veľmi vysoké – mohli by sa jednoducho vyrovnať alebo sotva poraziť infláciu – ale vaše riziko straty prakticky neexistuje, keďže sú vaše fondy poistené. Trocha úroku je lepšie ako nič, čo dostanete z bežného účtu (aj keď existujú výnimky impresora multifuncion pequeña).

Ak chcete porovnať sporiace účty, budete sa chcieť pozrieť na ročnú percentuálnu sadzbu zaplatenú na účte, ako aj podrobnosti o minimálnych výškach vkladov, poplatkoch a ďalších funkciách. Alternatívy k základnému úspornému účtu existujú. Zatiaľ čo veľa ľudí smeruje do svojej miestnej banky, keď príde čas na otvorenie sporiaceho účtu, je pravdepodobné, že sadzby, ktoré tam nájdete, budú pomerne nízke. Ak chcete získať čo najlepšiu sadzbu, môžete zvážiť jednu z týchto variácií. Účty vedené iba online sú skvelou voľbou pre vyššie zárobky a nižšie poplatky. Online banky nemajú rovnaké režijné náklady ako klasické banky. Výsledkom je, že mnohé z najlepších sporiacich účtov možno nájsť v online bankách. Tieto vám často umožňujú začať s jedným eurom, aj keď niektoré z vyšších výnosových účtov vyžadujú väčšie vklady.