Ponožky

Prvá staroveká ponožka bola vynájdená a navrhnutá Grékmi. História ponožky teda začína v Grécku. Od 8. storočia pred našim letopočtom až do ponožky 21. storočia, zohrali Gréci vedúcu úlohu v tomto príbehu.

Je známe, že Hesiod žil v Homérovej ére, okolo 750-700 pred našim letopočtom na úpätí pohoria Helikon. Hesiod písal svoje básne počas svojho krutého života ako pastier. V jednom svojom diele dal radu svojmu bratovi Persisovi, aby sa chránil pred chladom a správne obliekol hlavu a telo. Pokiaľ ide o nohy, Hesiod navrhol, že Peris by mal nosiť sandále a pod nimi pokryť nohy tzv. piloi, tkaninou z vlny alebo zvieracích chlpov.

Slovo ponožka pochádza v slovenčine z jasného odvodenia z obliekania nohy, angličtine pochádza pomenovanie ponožky z latinského slova „soccus“, čo bol typ nízkeho podpätku, ktorý používali grécki a rímsky komici. Latinské slovo pochádza zo starovekého gréckeho slova „sykkosu“, označujúcého frígskej topánky. Niektorí z Grékov nosili na svojich nohách sykkos, potom na nich obuli sykkos. Rimania, ktorí obalili svoje nohy v pásoch z kože alebo tkaniny, od 2. storočia nášho letopočtu nosili „udóny“, ktoré boli zošité z tkaných textílií a boli natiahnuté cez nohy. V egyptských hroboch z 3. – 6. storočia boli objavené prvé pletené ponožky.

V Európe boli ponožky pásy látky obalené okolo nohy a chodidiel. Boli nazývané aj ako „legíny“. V stredoveku sa dĺžka nohavíc predĺžila a ponožka sa stala len tesnou handričkou pokrývajúcou spodnú časť nohy. Okolo 12. storočia boli k tejto handričke pridané aj návleky na nohy. Okolo roku 1490 sa spojili lýtkové návleky a handričky na nohe a boli vyrobené ako jeden odev, čím sa vytvorili prvé ponožky podobné tým dnešným. Tieto boli vyrobené z farebného hodvábu alebo vlny, pričom každá ponožka mala inú farbu.

Pletená ponožka sa nosila v Škótsku okolo prelomu 15. storočia a potom vo Francúzsku. William Lee, anglický duchovný, vynašiel v roku 1589 pletací stroj. Európska móda v 16. a 17. storočí bola značne ovplyvnená Španielskom. Kvôli bohatstvu Nového sveta, španielske šaty tej doby boli krásne tkaniny zdobené výšivkou a jemnými klenotmi. Pánske ponožky boli zvyčajne vyrobené z pleteného hodvábu a vyšívané znakmi. Bavlna vstúpila do používania až koncom 17. storočia, zatiaľ čo v 20. storočí sa nylon stal populárnym pre pančuchy kvôli svojej sile a pružnosti. V rovnakom čase, keď sa pánske nohavice predlžovali, ponožky sa stali kratšie a kratšie.

V priebehu rokov sa ponožka vyvinula do odevnej položky s dostatočnými variáciami na pokrytie všetkých chutí. Spotrebitelia môžu ľahko nájsť farbu, vzor a veľkosť svojej preferencie. Taktiež také, ktoré najlepšie zodpovedajú ich nohám. Ale ďalšia revolúcia ponožiek bola na začiatku 20. storočia, kedy bol vynájdený nylon. Táto látka umožňovala masovú výrobu ponožiek za veľmi lacných podmienok. Ponožky sa stali dostupnejšie. Našťastie sa dnes ľudia vrátili ale k použitiu prírodných materiálov. Jednak nylon bol vyrobený synteticky, na druhej strane veľmi rýchlo sa špinil a nasiakavá nepríjemný pach nôh. Dnes už si nevieme predstaviť, že by sme nosili napríklad tenisky bez ponožiek, ktoré jednak zachycujú pot a na druhej stráne chránia našu nohu pred odreninami alebo pľuzgiermi z obuvi.