Nákupy v Prahe

Česká republika je naším pohraničným susedom. Cestovať do Prahy pre Slovákov nie je ani časovo náročná udalosť a už vôbec nie taká dráha. V dnešnom článku by sme sa chceli venovať nákupným možnostiam v Prahe. O Prahe je známe, že je kam sa ísť pozrieť v rámci histórie, ale kam ísť, ak Vás zaujíma móda? Dalo by sa povedať, že za posledné desaťročie sa možnosti nakupovania v Prahe skutočne rozrástli. Vystavali sa nové nákupné centrá, ale aj supermarkety čoraz viac pripomínajúce západ. Najnovší obchodný dom sa volá Palladium, ktorý je situovaný v blízkosti Námestia republiky. Ak patríte k módnym svetobežníkom a obľubujete svetové módne značky a svetových módnych návrhárov, určite musíte navštíviť butiky lemujúce Parížsku ulicu. Na Parížskej ulici nájdete mnohé exkluzívne značky. Avšak nesmiete byť vôbec prekvapený ak sa do obchodu nedostanete, pretože je dosť možné, že bude uzavretý pre bohatého klienta, ktorý na svoj výber potrebuje určitý štandard (migliore macchina caffè).

Na druhej strane je v Prahe okrem exkluzívnych značiek na jednej exkluzívnej ulici, aj množstvo obchodíkov plných nevkusu. V takýto obchodoch sú na predaj najmä suveníry a lacné tovary. Podobné suveníry, ale aj mnoho ďalšieho a inak zaujímavý tovar môžete kúpiť na organizovanom vonkajšom trhovisku. V Prahe sa nachádzajú dve stále tržnice, na ktorých nájdete najmä zeleninu a ovocie. Počas Veľkonočných a Vianočných sviatkov však počet trhovísk stúpa. Sezónne trhy ponúkajú okrem sezónneho tovaru aj sezónne dobroty, a tak sa takéto miesto často stáva miestom stretávania tak aj miestnych obyvateľov ako aj turistov. Pre turistov by Praha mohla byť zaujímavá aj predajom a ponukou svojho kryštálu a kvalitného umeleckého skla. Keďže po ňom je skutočne dopyt, nájdete ho v mnohých obchodíkoch v Prahe. Sklo v Prahe nájdete aj v galériách, kde svoje výrobky vystavujú tunajší ako aj zahraničný dizajnéri. Väčšina vystavovaných kúskov je predajných.

Ako sme už uviedli Praha je bohatá na svoju históriu, z tohto dôvodu by mohlo byť pre Vás zaujímavejšie nakupovať v retro obchodíkoch a second handoch. V takomto retro obchode, či second hande možno nájdete kúsok práve z Pražskej histórie. Ulice v Prahe sú často lemované predajňami z druhej ruky, avšak nie všetci paríme k výstredným nakupujúcim a nie každý má takýto typ obchodíkov práve v obľube. Nemusíte sa však obávať, pretože Praha je plná nákupných módnych centier, kde sú dostupné mnohé zaujímavé značky. Nájdeme tu napríklad obchodný dom Myslbek, ktorý sa nachádza medzi starým a novým mestom. Budova je pomenovaná po sochárovi Jozefovi Myslbekovi. Iný nákupný dom, a nie menej zaujímavý, je obchodný dom Slovanský dom, ktorý sa nachádza na Priekope. Tento unikátny komplex stojí na základoch dvoch stredovekých domov. Obchodný dom však už musel prejsť v roku 1997 rozsiahlou rekonštrukciou. Tých veľkolepých obchodných domov v Prahe nájdete však oveľa viac cosa è macchina caffè americano. Okrem spomenutých sa v Prahe ďalej nachádza obchodný dom Smíchov, Arkády Pankrác, Centrum Chodov, Atrium Flora, NC Fénix Vysočánska ale aj iné. Praha svojim súčasným vzhľadom a nákupnými možnosťami ako aj službami môže a aj patrí medzi európske metropoly. Ak ste v Prahe náhodou ešte neboli, určite to neodkladajte, je tu na čo pozerať a určite aj čo nakupovať.