Nákupy kníh

Ak navštívite kníhkupectvo pred Vianocami je veľmi pravdepodobné, že na meter štorcový budú prislúchať minimálne dvaja nakupujúci. Musím však priznať, že sa mi tento trend začína páčiť. Páči sa mi, že si ľudia kupujú knihy. Len som si nie celkom istá či ich reálne aj čítajú. Ale čo sa návštevnosti kníhkupectiev týka minimálne sa nimi obdarúvajú. V mojom okolí mám dvoch absolútnych čitateľov, ktorí sú reálne na knihách závislí. Jedna si knihy kupuje každý mesiac a neexistuje snáď jediný deň kedy by nečítala. Druhý závislí od čítania je napríklad úžasný v tom, že si knihu vyberie z knižnice otvorí ju a začne čítať kdekoľvek kde knihu otvorí. Netuším ako je to možné, ale v dnešnom svete plnom techniky knihy až tak úplne nestratili svoje miesto. Áno je pravda, že na trh sa dostali vymoženosti ako čítačky kníh a audio knihy, ale stále sa predávajú aj knihy v starej nezmenenej podobe mejor depiladora ipl.

Jedno k čomu sa však chcem dostať je nutnosť toho prečo by ľudia mali stále knihy kupovať, ale samozrejme aj čítať. Je jasné, že čítaním si človek rozširuje slovnú zásobu, podporuje fantáziu, ale rozširuje aj svoje obzory a vedomosti. Reálne držať knihu v rukách, listovať v nej a postupne prechádzať jednotlivými stranami nám napomáha úplne prirodzením spôsobom posilňovať obidve mozgové hemisféry. Je veľmi potrebné, aby človek knihu nezahadzoval a nevymenil len za elektronické čítačky. Bez ohľadu na to ako sa Vám zdajú príťažlivejšie a pohodlnejšie. Nakupovať knihy sa v dnešnej dobe oplatí. Už len z toho dôvodu, že sú cenovo dostupné, je možné si ich môžete zaobstarať cez internet. Niektoré kamenné predajne majú aj svoje internetové obchody, čiže vy z pohodlia Vášho domu úplne bez problémov objednáte presne toľko kníh, koľko budete potrebovať. Ak chcete niekoho obdarovať a neviete akou knihou by ste ho potešili, je tu možnosť zakúpiť mu poukážku a titul, ktorý sa mu pozdáva si vyberie čitateľ sám. Ja som od kedy mám napríklad dieťa zmenila preferencie a dnes už nečítam dlhé romány, ale presedlala som na krátke poézie, dokonca som objavila aj čaro básni.

Je však veľmi pravdepodobné, že len málo ľudí z môjho okolia túto zmenu postrehlo. Mať záľubu v knihách nie je nakoniec až taký drahý koníček a hlavne s knihou nikdy čas nestratíte, pretože kniha Vám vždy dá viac ako Vám vzala. Na rozdiel od televízie a jej mnohých televíznych programov, ktoré skôr naopak Vám viac vezmú ako v skutočnosti dajú. Okrem toho, že televíziou v mnohých prípadoch strácame naozaj len čas, občas pri nej prichádzame aj o rozum a ten v dnešnej dobe potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým. Čím budú ľudia menej čítať, tým budú akoby menej mienkotvorný a menej schopný rozlišovať do akej miery je ktorá informácia pravdivá. Pretože v poslednom čase sa často stáva, že ľudia nad informáciami nerozmýšľajú a len ich celkom prízemne len preberajú. Nehovorím, že čítaním poézie a románom sa všetko napraví, ale myslím si že ak ľudia čítajú knihy, učia sa ich čítať s porozumením. A čítať s porozumením a čítať medzi riadkami nie je to isté, ale iste je to rovnako potrebné maquina de afeitar electrica.