Na čo si dávať pozor pri kúpe šperkov?

Na nejednu ženu platí, ak sa jej chceš ospravedlniť, kúp jej šperk, ak jej chceš urobiť radosť, kúp jej šperk, ak ju chceš za ženu, kúp jej šperk. A, že sú ženy vlastne zložité (horneando pan delicioso). No to vôbec nie je pravda. Teraz je len veľmi dôležité, že ak už sa rozhodnete tento manuál ako na ženu používať, zamyslite sa nad tým čo o šperkoch viete, a to, na čo si pri ich kúpe treba dávať pozor.

Pre laikov je niekedy naozaj veľmi zložité zistiť, či je šperk skutočne pravý. Preto začneme len tak zľahka a jednoduchým základným pravidlom je puncové označenie. Každý šperk zo zlata, striebra a platiny musí mať punc. Punc je malinká značka vyrazená na málo viditeľnom mieste daného šperku. Na prsteňoch býva väčšinou z vnútornej strany, na náušniciach najčastejšie na háčiku, ktorý ide do ucha, na prívesku na mieste zavesenia, ale vždy ten punc býva na pevnom mieste šperku, ktorý zo šperku nejde zložiť. Na šperku nájdeme okrem puncovej značky aj existujúce označenia rýdzosti a výrobne. Značka rýdzosti je vlastne číslo, ktoré označuje pomer daného ušľachtilého kovu. Značka rýdzosti je zložená z dvoch čísel, prvé číslo pred pomlčkou, značí koľko tisícin napr. striebra v danom celku je. Tisícina je označená za pomlčkou. Pri zlatých šperkoch sa hovorí tiež o rýdzosti, pri zlate sa však častejšie používa označenie karáty. Na našom trhu existujú 8 karátové, 9 karátové, 14 karátové, 18 karátové a 24 karátové zlaté šperky. Výrobná značka je značkou zlatníka alebo dielne, kde bol šperk vyrobený. Na základe tejto značky dokážete pri Vašom šperku dohľadať výrobcu, alebo dielňu kde bol výrobok vyrobený. Každá výrobná značka je unikát a existujúci puncový úrad ich všetky eviduje. Samozrejme na Slovenskom trhu eviduje puncový úrad len slovenských výrobcov. Šperkári a zlatníci, ktorí začínajú vyrábať šperky, si musia zaobstarať výrobné číslo, ak ich chcú legálne predávať. Práve preto, aby ich mohli predávať, musia zájsť na puncový úrad kde im výrobne číslo či značku pridelia. Na to, aby puncový úrad zlatníkovi šperky označil výrobným číslom musí ich označiť najprv sám výrobca rýdzostným a puncovým číslom (olla a presion).

Pri nákupoch šperkov Vám ale tiež odporúčame dodržiavať ešte zopár pravidiel, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa zbytočným problémom. Investovať peniaze do šperku, ktorý nie je pravý by nás mohlo veľmi mrzieť. Tak preto, ak chcete ozaj pekný a pravý šperk vyhnite sa nákupom cez internet a nakupujte radšej v kamenných obchodoch. Už vôbec sa nesnažte nakupovať zlato len tak na ulici. Nech je pre Vás o to viac podozrivé, že je dokonca ponúkané za výrazne priaznivú cenu. V prípade, že Vás niekto takto na ulici nachytá a oklame, je len veľmi málo pravdepodobné, že sa pravdy dovoláte, a že svoje peniaze získate späť. Vždy, keď daný šperk obzeráte a máte oň záujem, a teda predtým ako si ho chcete kúpiť, určite si prekontrolujte punc a spýtajte sa na jeho výrobcu. Nehanbite sa v predajni vypýtať si napríklad aj lupu ak je pre Vás málo viditeľný. Zaiste trvajte na vypísaní paragónu, skutočného bloku, či v prípade drahých kameňov aj certifikátu pravosti.